29/3/17 Meath Finals see six teams advance to North Leinsters on 27th April

Congrats to all 27 teams who took part in the Meath Finals of The Spar FAI Primary 5s at the MDL today.From an original entry of 210 teams we are down to six winners who advance to the next stage of the national competition–The North Leinster Finals on 27th April.Leinster Finals also at the MDLL on 11th May.The All-Ireland Finals take place at The Aviva Stadium on 31st May.
SECTION                 WINNERS…. RUNNERS-UP
SECTION A GIRLS BOYERSTOWN KILBRIDE
SECTION B GIRLS YELLOW FURZE SKRYNE
SECTION C GIRLS DONACARNEY JOHNSTOWN
SECTION A BOYS CASTLETOWN DRUMBARAGH
SECTION B BOYS SKRYNE GAELSCOIL NA BÓINNE TRIM
SECTION C BOYS  
JOHNSTOWN ST.MARY’S ASHBOURNE

21 March 2017; Republic of Ireland Internationals, from left, Jonathan Hayes, David Myler, Amanda McQuillan, Jamie Finn, Roma McLaughlin and Seamus Coleman, along with Spar Ambassadors in attendance at FAI pitches, National Sports Campus, in Abbotstown, Dublin 15.  SPAR is the Official Convenience Retail Partner of the FAI and sponsors of the SPAR FAI Primary School 5s Programme, the largest primary school’s competition in the country with 28,256 participants. Photo by Sam Barnes/Sportsfile *** NO REPRODUCTION FEE ***

Meath Finals of SPAR FAI Primary 5s 29th March 2017

* Click on pics by SPORTSFILE to enlarge.

Congratulations to the following  school teams teams who have advanced to the Meath Finals on 29/3/17  of the SPAR FAI Primary 5s competition.The 27 teams progressed from the qualifiers that were played over 8 days at the MDL grounds in Navan from 6th  to 15th March 2017.

PLEASE REGISTER AT 9.30 AM WITH BARRY FERGUSON/PAUL KEOGH FROM FAI. GAMES KICK OFF AT 10.AM

PITCH 1-SECTION A GIRLS 

10:00 Rathmore NS v Kilbride N.S.
10:20 Boyerstown NS v St. Brigid’s N.S.
10:40 Rathmore NS v Boyerstown NS
11:00 Kilbride N.S.v St. Brigid’s N.S.
11:20 Rathmore NS v St. Brigid’s N.S.
11:40 Kilbride N.S.v Boyerstown NS

PITCH 2-SECTION B GIRLS
10:00 Kentstown NS Scoil Cholmcille, Skryne NS
10:20 Yellow Furze Gaelscoil Éanna,
10:40 Kentstown NS Yellow Furze
11:00 Scoil Cholmcille, Skryne NS Gaelscoil Éanna,
11:20 Kentstown NS Gaelscoil Éanna,
11:40 Scoil Cholmcille, Skryne NS Yellow Furze

PITCH 3-SECTION C GIRLS

10:00 Realt Na Mara v Dunboyne Senior Primary School
10:20 St. Stephen’s N.S Navan Scoil an Spioraid Naoimh
10:40 Realt Na Mara St. Stephen’s N.S Navan
11:00 Dunboyne Senior Primary School Scoil an Spioraid Naoimh
11:20 Realt Na Mara Scoil an Spioraid Naoimh
11:40 Dunboyne Senior Primary School St. Stephen’s N.S Navan

PITCH 4-SECTION A BOYS

10:00 Drumbaragh N. S. Baile Ghib (Scoil Ultain Naofa)
10:20  Castletown KP v Curragha
10:40 Drumbaragh N. S.v Castletown KP
11:00 Baile Ghib v St. Andrew’s  Curragha
11:20 Drumbaragh N. S. v Curragha
11:40 Baile Ghib v Castletown KP

PITCH 5- SECTION B BOYS

10:00 Stackallen  St. Nicholas Longwood B
10:15 St. Nicholas A Scoil Cholmcille, Skryne NS
10:30 Gaelscoil na Bóinne Yellow Furze
10:45 St Patrick’s NS Stackallen  St. Nicholas A
11:00 St. Nicholas B Gaelscoil na Bóinne
11:15 Scoil Cholmcille, Skryne NS Yellow Furze
11:30 St Patrick’s NS Stackallen  Gaelscoil na Bóinne
11:45 St. Nicholas A Yellow Furze
12:00 St. Nicholas B Scoil Cholmcille, Skryne NS
12:15 St Patrick’s NS Stackallen  Yellow Furze
12:30 Scoil Cholmcille, Skryne NS Gaelscoil na Bóinne
12:45 St. Nicholas B St. Nicholas A
13:00 St Patrick’s NS Stackallen  Scoil Cholmcille, Skryne NS
13:15 St. Nicholas B Yellow Furze
13:30 St. Nicholas A Gaelscoil na Bóinne

PITCH 6- SECTION C BOYS

10:00 St. Mary’s National School St. Stephen’s N.S
10:20 Dunboyne Senior Primary School Scoil an Spioraid Naoimh
10:40 St. Mary’s National School St Colmcille’s BNS
11:00 St. Stephen’s N.S Scoil an Spioraid Naoimh
11:20 Dunboyne Senior Primary School St. Mary’s National School
11:40 St. Stephen’s N.S St Colmcille’s BNS
12:00 St Colmcille’s BNS Dunboyne Senior Primary School
12:20 St. Mary’s National School Scoil an Spioraid Naoimh
12:40 Dunboyne Senior Primary School St. Stephen’s N.S
13:00 Scoil an Spioraid Naoimh St Colmcille’s BNS

8 teams reach Meath Finals from A Girls & A Boys

SECTION A GIRLS 6th March 32 schools battled it out in Section A Girls for small schools with four teams advancing to the Meath finals on the 29th March- Rathmore,Boyerstown,Cortown and KIlbride.

SECTION A BOYS  7th and 8th March The first part of Section

A Boys saw Drumbaragh NS and  Baile Ghib NS advance to the Meath finals on 29th March while Castletown and Curragha advanced from the second group .

210 teams entered for MEATH’S 2017 SPAR FAI PRIMARY 5s

N.B REGISTER 9.45 AM ALL GROUPS K.O 10 AM

Mon  6th March : Section A Girls Qualifiers

Tues & Wed  7th & 8th March Section A Boys Qualifiers

 Thurs 9th March : Section B Boys Qualifiers

Fri 10th  March : Section B Boys Qualifiers

 Mon 13th March : Section B Girls Qualifiers

Tues 14th  March : Section C Girls Qualifiers

Wed  15th March: Section C Boys Qualifiers

Wed  29th March : County Finals

 

Thurs  27th April North Leinster Finals MDL NAVAN

Thurs 11th May Leinster Finals MDL NAVAN

Wed 31st May All-Ireland Finals AVIVA STADIUM