Meath Finals of SPAR FAI Primary 5s 29th March 2017

* Click on pics by SPORTSFILE to enlarge.

Congratulations to the following  school teams teams who have advanced to the Meath Finals on 29/3/17  of the SPAR FAI Primary 5s competition.The 27 teams progressed from the qualifiers that were played over 8 days at the MDL grounds in Navan from 6th  to 15th March 2017.

PLEASE REGISTER AT 9.30 AM WITH BARRY FERGUSON/PAUL KEOGH FROM FAI. GAMES KICK OFF AT 10.AM

PITCH 1-SECTION A GIRLS 

10:00 Rathmore NS v Kilbride N.S.
10:20 Boyerstown NS v St. Brigid’s N.S.
10:40 Rathmore NS v Boyerstown NS
11:00 Kilbride N.S.v St. Brigid’s N.S.
11:20 Rathmore NS v St. Brigid’s N.S.
11:40 Kilbride N.S.v Boyerstown NS

PITCH 2-SECTION B GIRLS
10:00 Kentstown NS Scoil Cholmcille, Skryne NS
10:20 Yellow Furze Gaelscoil Éanna,
10:40 Kentstown NS Yellow Furze
11:00 Scoil Cholmcille, Skryne NS Gaelscoil Éanna,
11:20 Kentstown NS Gaelscoil Éanna,
11:40 Scoil Cholmcille, Skryne NS Yellow Furze

PITCH 3-SECTION C GIRLS

10:00 Realt Na Mara v Dunboyne Senior Primary School
10:20 St. Stephen’s N.S Navan Scoil an Spioraid Naoimh
10:40 Realt Na Mara St. Stephen’s N.S Navan
11:00 Dunboyne Senior Primary School Scoil an Spioraid Naoimh
11:20 Realt Na Mara Scoil an Spioraid Naoimh
11:40 Dunboyne Senior Primary School St. Stephen’s N.S Navan

PITCH 4-SECTION A BOYS

10:00 Drumbaragh N. S. Baile Ghib (Scoil Ultain Naofa)
10:20  Castletown KP v Curragha
10:40 Drumbaragh N. S.v Castletown KP
11:00 Baile Ghib v St. Andrew’s  Curragha
11:20 Drumbaragh N. S. v Curragha
11:40 Baile Ghib v Castletown KP

PITCH 5- SECTION B BOYS

10:00 Stackallen  St. Nicholas Longwood B
10:15 St. Nicholas A Scoil Cholmcille, Skryne NS
10:30 Gaelscoil na Bóinne Yellow Furze
10:45 St Patrick’s NS Stackallen  St. Nicholas A
11:00 St. Nicholas B Gaelscoil na Bóinne
11:15 Scoil Cholmcille, Skryne NS Yellow Furze
11:30 St Patrick’s NS Stackallen  Gaelscoil na Bóinne
11:45 St. Nicholas A Yellow Furze
12:00 St. Nicholas B Scoil Cholmcille, Skryne NS
12:15 St Patrick’s NS Stackallen  Yellow Furze
12:30 Scoil Cholmcille, Skryne NS Gaelscoil na Bóinne
12:45 St. Nicholas B St. Nicholas A
13:00 St Patrick’s NS Stackallen  Scoil Cholmcille, Skryne NS
13:15 St. Nicholas B Yellow Furze
13:30 St. Nicholas A Gaelscoil na Bóinne

PITCH 6- SECTION C BOYS

10:00 St. Mary’s National School St. Stephen’s N.S
10:20 Dunboyne Senior Primary School Scoil an Spioraid Naoimh
10:40 St. Mary’s National School St Colmcille’s BNS
11:00 St. Stephen’s N.S Scoil an Spioraid Naoimh
11:20 Dunboyne Senior Primary School St. Mary’s National School
11:40 St. Stephen’s N.S St Colmcille’s BNS
12:00 St Colmcille’s BNS Dunboyne Senior Primary School
12:20 St. Mary’s National School Scoil an Spioraid Naoimh
12:40 Dunboyne Senior Primary School St. Stephen’s N.S
13:00 Scoil an Spioraid Naoimh St Colmcille’s BNS